Yeşil Altyapıların Global Problemleri Çözebileceğini Gösteren 3 Proje

Betül GÜÇLÜER Mimar (Haliç Üniversitesi)

Nova garden projesinin mimarı Betül GÜÇLÜER İle mesleki hayatı, firması ve Nova Garden projesi hakkında konuştuk. Betül hanımın Mimari pespektifıni ve Nova garden projesine bunları nasıl yansıttığı hakkında bilgi almak İstedik;Betül hanım, kendinizden ve Firmanızdan kısaca bahsede bilirmisiniz ?

Aslında İnşaat İşleri ile uzun yıllardan beri uğraşan bir aileden geldiğim İçin bu sektöre girmek ve hizmet etmek benim için zor olmadı. Haliç üniversitesinden mezun olduktan sonra bir çok önde gelen mimari büroda çalışma İmkanı buldum daha sonra kendi şirketimde çaılşrnaya başladım.

Peki bize Nova garden Projesinden bahsedermisiniz…

Nova Garden projesi; Henüz fıklraşamasındayken tasarım ekibi olarak büyük bir heyecan duyduk. Çünkü projenin konumlandırılacağı parsel Büyükesat vadisinde bulunan az sayıdaki özel parsellerden biriydi. Parseli özel kılan öncelikle tablkl içinde bulunduğu bölgedir. Şehrin içinde rekreasyon alanlarını barındıran bir vadinin eteğinde residance fikri başlı başına bu projeyi özel kılıyordu. Fiziki konumundan dolayı şanslı bir konut projesi diyebiliriz ancak bunun ötesinde kullanıcıyı bu projeye entegre edebilecek, residance yaşamının müstakil konut fonksiyonelliğine gönderme yapabilecek bir fikir arayışına girdik. İnsanlara şehir yaşamının stresinden uzaklaşabilecekleri bir hobi alanı oluşturmak modern konut projelerinden farklı bir yaşam biçimi sunmak isteği “Nova Garden” konsept projesinin doğurdu.